Ziya Gökalp Bul. No:28 Daire: 10 Alsancak, 35220 - İZMİR

Bize Ulaşın

0232 422 5 999

Ortodontik tedavi hangi yaşlarda uygulanır?

Ortodontik tedavi hangi yaşlarda uygulanır?

Genel düşünce gençlik veya ergenlik döneminde yapıldığı yöndedir. Hatta 12 yaş dişi sürmeden ve son süt dişi düşmeden tedavi yapılamaz şeklinde görüşler var. Ayrıca hala 16 yaş sonrasında bu tedavi yapılamaz şeklinde yanlış kanı var. Yani kabaca 12-16 yaş sınırların dışında sanki tedavi yapılamaz gibi bir inanış var.

İlk Muayene

Aslında biz uzmanlar ilk ortodontik muayeneyi ilk daimi dişlerin (6-7 yaşlarında) sürmeye başladığında tavsiye etmekteyiz. İlla bu yaşlarda hemen tedaviye başlanacak diye bir şey yok, fakat bazı durumlarda önleyici ve düzeltici müdahaleler gerekebiliyor. Bunların erken yaşlarda yapılması durumunda, gelişebilecek daha büyük sorunların önüne geçilmesini sağlanıyor.

Peki, üst yaş sınırı nedir? Gerçek şu ki, böyle bir sınır yok. Ağzınızda dişler var oldukça ve bu dişleriniz sağlıklı oldukça, ortodontik tedavinin faydalarından her yaşta yararlana bilirsiniz. Diş hekimliğinin gelişmesiyle artık dişlerimiz kolay kolay kaybedilmiyor ve gidişat bunu gösteriyor ki yakın gelecekte artık insanlar kendi dişleri ağızda iken hayatlarını tamamlıyor olacaklar. Bu nedenle günümüzde ortodontik tedavi gören erişkin hasta sayısının artmasına hiç şaşırmamak gerekiyor. Hele erişkinlerin talep ettiği estetik tedavi seçeneklerin de mevcut olması, bu tedavilerin kabulünü kolaylaştırmaktadır.

Hasta Bilgileri


Erişkin Ortodontisi
Erişkin Ortodontisi

Braketler sadece çocuklar için değildir. Son yıllarda ortodonti ve diş…

Ağız Bakımı
Ağız Bakımı

Ortodontik araçlar yada branket kullanırken dişlerinizi. dişetlerinizi ve bu araçları…

İlk Ziyaret
İlk Ziyaret

Merkezimizi ilk ziyaretinizde tedavinize başlayabilmemiz için gerekli tüm dokümanları lütfen…

Sıkça Sorulan Sorular


  Tümünü Görüntüle