Ziya Gökalp Bul. No:28 Daire: 10 Alsancak, 35220 - İZMİR

Bize Ulaşın

0232 422 5 999

Genel Sorunlar - Diş Gelişimi

Genel Sorunlar - Diş Gelişimi

Diş Çürümesi

Diş çürümesi önlenebilir bir hastalıktır. Diş çürükleri hayatınızı tehlikeye sokmayabilir ama yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Dişleriniz ve dişetleriniz çok fazla nişasta ve şekere maruz kaldığında diş minesini yok eden asit oluşumu başlayabilir. Şekerleme, kurabiyeler, gazlı içecekler ve hatta meyve suları gibi karbonhidrat zengini yiyecekler dişlerinizde artık bırakır. Bu artıklar ağzınızda yaşayabilen bakterilere yapışarak plak tabakası oluşturur. Artıkların ve plak tabakasının karışımı dişlerin mineral yapısına zarar veren asit oluşturur ve bu diş çürümesi yapar.

Hassas Dişler

Dişleriniz ısı değişimlerinden etkilenir. Hassas dişlere sahip kişilerde sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekler acıya ya da hassasiyete sebep olabilir. Zamanla diş minesi aşınır, dişetleri çekilir ya da dişlerde mikroskobik çatlaklar oluşabilir ve böylece etkenler dişin iç kısmında bulunan sinir uçlarında tahriş ve hassasiyet oluşturabilir. Aşırı hassas kişiler için sadece soğuk havayı solumak bile acı verici olabilir.

Dişeti Hastalığı

Dişeti hastalığı iltihaba, kemik hasarına diş kaybına neden olabilir. Dişeti hastalığı plak adı verilen yapışkan bir bakteri film tabakası ile başlar. Hastalığın ya da iltihabın ilk safhalarında dişetleri kolaylıkla kanayabilir, kızarabilir ve şişebilir. Hastalık ilerledikçe dişler sallanır ve daha ileri safhalarda düşebilir ya da diş hekimi tarafından çekilmesi gerekebilir. Dişeti hastalığı büyük oranda önlenebilir, günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ile korunmak mümkündür. Dişeti hastalığının belirtileri kötü kokan nefes ya da ağızda kalan kötü tattır.

Kötü Kokan Nefes

Günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ağzınızda yiyecek artıkları, plak ve bakteri oluşumunu önler. Ağızda kalan yemek artıkları bozularak kötü kokuya sebep olur. Sarımsak ya da soğan gibi yiyecekler geçici bir kötü koku yaratabilir ama sürekli kötü koku dişeti hastalığının ya da diğer sorunların belirtisi olabilir.

Pamukçuk Yaraları

Pamukçuk yaraları ağzın içinde sık sık oluşan küçük yaralardır. Genellikle bir ya da iki hafta sürer, pamukçuk yaralarının süresi antimikrobiyal ağız gargaraları kullanılarak kısaltılabilir. Pamukçuk yaraları kırmızı bir kenar ile çevrelenmiş beyaz ya da gri bir zemine sahiptir.

Ortodontik Sorunlar

Kapanış bozukluğu kalıtımsal olabilir ya da sonradan oluşmuş olabilir. Maloklüzyonun bazı sebepleri arasında eksik ya da fazla dişler, çapraşık dişler ya da uyumsuz çeneler sayılabilir. Kazalar ya da uzun süren parmak emme gibi kötü alışkınlıklar malolüzyona sebep olabilir.

Hasta Bilgileri


Erişkin Ortodontisi
Erişkin Ortodontisi

Braketler sadece çocuklar için değildir. Son yıllarda ortodonti ve diş…

Ağız Bakımı
Ağız Bakımı

Ortodontik araçlar yada branket kullanırken dişlerinizi. dişetlerinizi ve bu araçları…

İlk Ziyaret
İlk Ziyaret

Merkezimizi ilk ziyaretinizde tedavinize başlayabilmemiz için gerekli tüm dokümanları lütfen…

Sıkça Sorulan Sorular


  Tümünü Görüntüle