Ziya Gökalp Bul. No:28 Daire: 10 Alsancak, 35220 - İZMİR

Bize Ulaşın

0232 422 5 999

Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti kelimesi iki Latince kelimenin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Ortos (düz), Dontos (diş) kelimelerinin birleşimi ile oluşan ortodonti; ağız ve diş sağlığı bakımından önemli bir alandır. Anormal şekilde sıralanmış diş diziliminin düzeltilmesini amaçlayan ortodonti alanı; salt ön dişlerin değil, arka dişlerin ve çene kemiği ile ilişkili problemleri de incelemektedir.

Ortodonti, diş hekimliğinin önemli alanlarından biridir. Alt ve/veya üst çenenin önde ya da geride olması; dişlerin çapraşık ve düzensiz bir şekilde yerleşmesi hem sağlık hem estetik açıdan hem de fonksiyonel bakımından birtakım olumsuzlukları açığa çıkarmaktadır.

Dişlerin eğri olması; diş taşlarına, diş çürümelerine, çiğneme, yutkunma, konuşma ve nefes alma gibi fonksiyonların yetersizliğine ve diş eti hastalıklarına yol açabilmektedir. Geçmiş yıllarda genellikle çocuklarda uygulanan ortodontik tedavi günümüzde doğru hasta seçimi ile yetişkin hastalarda da uygulanabilmektedir.

Ortodontik tedavi aynı zamanda implant, köprü ve kuron gibi kalıcı tedavi yöntemleri öncesinde de ihtiyaç duyulabilen bir tedavi yöntemidir.

Ortodontik tedavinin amaçlarını şu şekilde sıralanabilmektedir; çocukta ortodontik problemlerin gelişmesini önlemek, durdurucu ortodonti ve tedavi edici ortodontidir. İyi bir çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamak; çene, dişler ve yüz bölgesinin estetik bir görünüme erişebilmesi de ortodontik tedavinin amaçları arasındadır.

Ortodontik problemlerin teşhisinde klinik muayene ve birtakım radyolojik yöntemler uygulanabilmektedir. Özellikle; lateral sefalometrik film, panoramik film, MR, CT ve CBCT ile ortodontik problemlerin tanısı konulabilmekte ve nitelikli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Sık görülen ortodontik problemler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Maloklüzyon; alt ve üst çenedeki temas bozukluğu nedeni ile dişlerin kusurlu kapanışıdır.
  • Overjet; üst ön dişlerin alt ön dişlere olan uzaklığı olarak tanımlanmaktadır.
  • Overbite; Üst ön dişlerin kapanış sırasında alt ön dişleri dikey yönde kapatması olarak tanımlanmaktadır.
  • Openbite; Kapanış sırasında alt ve üst dişler arasının açık kalmasını tanımlamaktadır.
  • Diestema; üst ya da alt çenedeki komşu dişlerin arasında aralıkların bulunması olarak tanımlanmaktadır.
  • Çapraşıklık, üst ya da alt çenede yeterli yer olmaması nedeniyle dişlerin sıkışık ve yamuk olarak sıralanması şeklinde tanımlanmaktadır.
  • Damak ve dudak yarığı; Anne karnında çeşitli nedenler ile açığa çıkan dokularda birleşme kusuru sonucunda yaşanmaktadır. Tavşan dudak olarak da bilinmektedir.

İzmir Ortodonti Fiyatları

İzmir ortodonti fiyatları; hastanın ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi sonucunda karar verilen tedavi yöntemi, süresi ve ek tedavi yöntemlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Aynı zamanda ortodonti uzmanının bilgi ve tecrübesine göre de ortodonti fiyatlarında değişkenlik yaşanabilmektedir. Ortodonti fiyatları hakkında bizden bilgi almak için; 0 232 422 59 99 ve 0 533 639 20 35 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

İzmir Ortodonti Merkezi neresidir?

İzmir Ortodonti Merkezi, İzmir’in Alsancak semtinde bulunmaktadır. Dr. Yüksel Alev’in yönetiminde olan İzmir Ortodonti Merkezi; ortodontik tedavi öncesi muayene süreci, risk faktörlerinin önüne geçilecek uygulamalar, ortodontik tedaviler ve sonrasında kontrollerde hastaların takibi ile ilgilenen bir merkezdir.

Diş ve diş eti sağlığının yanı sıra aynı zamanda ağız ve dişlere estetik bir görünüm kazandırılması amacı ile bütünlüklü bir tedavi süreci yürütülmektedir.

Hasta Bilgileri


Erişkin Ortodontisi
Erişkin Ortodontisi

Braketler sadece çocuklar için değildir. Son yıllarda ortodonti ve diş…

Ağız Bakımı
Ağız Bakımı

Ortodontik araçlar yada branket kullanırken dişlerinizi. dişetlerinizi ve bu araçları…

İlk Ziyaret
İlk Ziyaret

Merkezimizi ilk ziyaretinizde tedavinize başlayabilmemiz için gerekli tüm dokümanları lütfen…

Sıkça Sorulan Sorular


  Tümünü Görüntüle