Ziya Gökalp Bul. No:28 Daire: 10 Alsancak, 35220 - İZMİR

Bize Ulaşın

0232 422 5 999

Erişkin Ortodonti Nedir?

Erişkin Ortodonti Nedir?

Erişkin ortodonti son yıllarda daha sık uygulanan bir diş tedavisi yöntemidir. Sağlıklı ve estetik bir diş diziliminin sağlanması amacı ile uygulanan ortodontik tedavi, geçmiş yıllarda çocuk ve ilk gençlik yıllarındaki hastalara uygulanmaktaydı ancak son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve toplumun da bilinçlenmesi ile birlikte erişkin hastalarda da ortodontik tedavi daha yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Yetişkinlerde Ortodonti Nedir?

Yetişkinlerde ortodonti, dişin doğal yapısı bozulmadan doğru konuma getirilmesi amacı ile yapılan bir tedavidir. Dişlerin çapraşık olması hem estetik açıdan olumsuzluklara yol açmakta hem de diş ve diş eti sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Günümüzde yetişkinlerde ortodontik tedavisinin konforlu bir şekilde uygulanması ve nitelikli sonuçlar alınmasına rağmen pek çok kişi estetik kaygılar sebebi ile ortodontik tedavi yerine kaplama ya da protez tedavilerine başvurmaktadır. Oysaki sağlıklı olan dişin çektirilmesi veya aşındırılması yerine doğru konuma getirilmesi ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yetişkin Ortodonti Tedavisi

Ortodontik tedavisi günümüzde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. Çene kemiğinin önde ya da geri olması sonucunda dişlerin çapraşık olması; diş kayıplarının yerine köprü ya da implant tedavilerine hazırlık sürecine ihtiyaç olması, diş teli ya da braketler ile düzeltilebilmektedir. Günümüz teknolojisi ile artık telsiz tedavi de (Invisalign) uygulanabilmektedir. Şeffaf plaklar ile uygulanan söz konusu tedavi yöntemi estetik kaygılar sebebi ile tercih edilmektedir.

Yetişkinlerde uygulanabilecek ortodontik tedavisi yöntemlerden biri de lingual braketler kullanımıyla ilgilidir. Lingual braketler dişlerin iç yüzeyine uygulanmaktadır ve estetik kaygılardan uzak bir süreç yaşanmaktadır.

Genellikle çocukluk ve ergenlik çağında yapılan ortodontik tedaviler, yetişkinlerde de uygulanması son yıllarda çok daha konforlu bir hal almıştır. Ancak özellikle yüz iskeletinde deformasyon olan yetişkinlerde ortodonti tedavisinin yanı sıra çene-yüz cerrahisi alanında da çalışmalar yapmak gerekmektedir. Ortodontik tedavi sürecinde yakın takip ve kontroller çocuklarda olduğu kadar yetişkin hastalarda da büyük önem taşımaktadır.

İzmir’de Yetişkinlere Yönelik Ortodonti

İzmir, yetişkin ortodonti tedavileri açısından oldukça önemli bir sağlık şehridir. Son yıllarda gelişen teknolojinin ağız ve diş tedavilerine yansıması sonucunda yetişkinlerde de tamamen telsiz veya farklı braket çeşitleri ile uygulanabilen ortodontik tedavilerinde başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Hasta Bilgileri


Erişkin Ortodontisi
Erişkin Ortodontisi

Braketler sadece çocuklar için değildir. Son yıllarda ortodonti ve diş…

Ağız Bakımı
Ağız Bakımı

Ortodontik araçlar yada branket kullanırken dişlerinizi. dişetlerinizi ve bu araçları…

İlk Ziyaret
İlk Ziyaret

Merkezimizi ilk ziyaretinizde tedavinize başlayabilmemiz için gerekli tüm dokümanları lütfen…

Sıkça Sorulan Sorular


  Tümünü Görüntüle